Вулиця Львова, яку перейменували на честь Героя України Ігоря Дашка з Самбора

[ad_1]

У рамках редакційного спецпроєкту «Історія старого Львова» розповідаємо про вулицю, що перейменували на пошану Героя України Ігоря Дашка, який підірвав себе на радіостанції в Маріуполі, щоб вона не дісталася російським загарбникам. 

У Львівській територіальній громаді дерусифікують 53 вулиці, названі на честь російських діячів чи мають назви, що асоціюються з росією. У переліку опинилася і вулиця Філатова у Львові, яка вже «носить» сучасну назву на пошану підполковника прикордонника Держприкордонслужби, Героя України Ігоря Дашка.

Вулиця Ігоря Дашка розташована у Личаківському районі міста в місцевості Личаків. 

Вулиця Ігоря Дашка, Фото: 032.ua

Вулиця Ігоря Дашка, Фото: 032.ua

Про перейменування вулиці

За свою історію назву цієї вулиці змінювали низку разів. Зокрема, у 1827 — 1871 роках це була Глинянська Нижча. Після цього — Глинянська. У 1885 — 1943 перейменували на пошану відомого львівського лікаря, ініціатора впровадження шкільної гігієни та фізкультури, учасника січневого повстання 1863 року Тадеуша Юзефа Жулинського. 

У 1943 — липні 1944 року була вулиця Зулінські (Шулінські)ґассе. Згодом повернули довоєнну назву, а  після цього — це була вулиця Грузинська. У 1945 — 1950 роках назвали на пошану українського письменника та громадського діяча Юрія Федьковича. Наступні сім років — вулиця Кожедуба. 

Із 1957 до 2022 року вулиця мала назву на честь радянського науковця, офтальмолога, хірурга, винахідника, поета, художника, мемуариста Володимира Філатова.

Сучасну назву  вулиця отримала у вересні 2022 року на пошану українського військовика, підполковника прикордонника Держприкордонслужби України, Героя України Ігоря Дашка. 

Вулиця Ігоря Дашка, Фото: 032.ua

Вулиця Ігоря Дашка, Фото: 032.ua

Про Героя України Ігоря Дашка, на честь якого назвали вулицю

Ігор Дашко — підполковник прикордонник Державної прикордонної служби України, учасник російсько-української війни. Посмертно отримав звання «Герой України». 

Він народився в місті Самборі на Львівщині. Після закінчення Академії Державної прикордонної служби України у 1999 році, розпочав службу в Маріуполі, в управлінні ДПСУ. Від літа 2012 року до січня 2022 року проходив службу в Західному регіональному управлінні ДПСУ. За місяць до повномасштабної війни знову перевівся у Маріуполь.

У квітні минулого року Ігор Дашко підірвав себе на радіостанції в Маріуполі, щоб вона не дісталася російським загарбникам. Останніми словами в радіоефірі були слова «Слава Україні!».

Ігор Дашко, Фото: з відкритих джерел

Ігор Дашко, Фото: з відкритих джерел

Про забудову 

Вулиця Ігоря Дашка становить протяжністю 204 метри. Декілька будинків внесено до Реєстру пам’яток архітектури місцевого значення.

Зокрема, у кам’яниці №8 на початку XX століття мешкав професор університету Яна Казимира, що зараз — Львівський університет імені Івана Франка, Юзеф Сємірадзький. 

У будинку №10 в міжвоєнний період мешкав майстер біжутерії Піч. Крім того, на будинку збереглася пам’ятна табличка, де йдеться, що там жив відомий львівський лікар Тадеуш Юзеф Жулинський, на пошану якого у 1885 році назвали цю вулицю.

У кам’яниці №11а винаймав своє перше львівське житло Іван Франко, в якому він мешкав 1875 року під час навчання у першому семестрі у Львівському університеті. 

У 1935 році власниками кам’яниць №16, 18 були відомий львівський поет з кола «Молодої Польщі» Леопольд Стафф та спілка.

Читайте також: Історія вулиці Львова, яку перейменували на пошану морпіха з Львівщини Павла Сбитова

Фото на головній: 032.ua

[ad_2]

Источник: 032.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *