Лідери популістів у Центральній Європі використовують стратегію Путіна для контролю над ЗМІ

Авторитарні популісти в Центральній Європі навчилися у російського диктатора Путіна, як використовувати державні ЗМІ для пропаганди. Їхньою метою є поширення неправдивої інформації та використання приватних або державних підприємств для створення підневільних медіа-конгломератів. Про це йдеться у дослідженні IntelliNews, повідомляє видання Insight News. 

Державні ЗМІ в Угорщині розглядаються як рупори уряду

Суспільні ЗМІ в країнах Центральної та Східної Європи більш керовані державою, ніж у Західній Європі. Лише в Чехії та Литві існують повністю незалежні громадські ЗМІ. «Суспільні ЗМІ – це канарейка на золотій жилі. Можна передбачити, що станеться далі, якщо вони будуть кооптовані», – сказав Джеймі Флай, генеральний директор Радіо Вільна Європа. 

Андрій Бабіш націлився на суспільні ЗМІ 

Колишній чеський прем’єр-міністр Андрей Бабіш, мільярдер-популіст, який керує власною медіа- та радіоімперією, часто атакував державну мережу. Представники його партії оприлюднювали брехливі перевірки суспільних ЗМІ у чеському парламенті. Крайні партії намагалися дестабілізувати роботу громадського чеського телебачення.  

Міжнародні журналістські організації виступили з попередженнями у відповідь на ці нападки. Новий правоцентристський уряд запропонував реформу, яка надасть більш незалежній верхній палаті парламенту право голосу у виборі правління громадських ЗМІ.   

Розповсюджувачі дезінформації

Просування джерел дезінформації є другою стратегією, яку використовують популістські політичні лідери. Віктор Орбан, авторитарний лідер Угорщини, має доступ до підконтрольних державі ЗМІ та реклами. Інші діячі, як Роберт Фіцо зі Словаччини, часто поширюють неправдиві матеріали у соцмережах.

Мілош Земан, президент Чеської Республіки, часто виступає на альтернативних дезінформаційних телеканалах. Бабіш часто критикує ЗМІ за брехню, а у вересні запустив рекламу, закликаючи виборців стежити за його програмою в соціальних мережах.

Дезінформаційні веб-сайти підривають довіру до незалежних ЗМІ.

Поширення неправдивої інформації на таких сайтах підживлює дезінформацію та підриває довіру до незалежних ЗМІ. «Ми будемо мати серйозні проблеми, якщо не зможемо пробитися крізь шум, який створюють фальшиві ЗМІ. Адже цей шум прийшов на зміну цензурі», – наголошують популярні журналісти

Популісти купують приватну медіа-мережу

Праві популісти, такі як Орбан, і більш помірковані, такі як Бабіш, використовують іншу стратегію – створення власних дружніх до союзників приватних медіа-конгломератів для поширення своїх повідомлень і створення видимості різноманітності та незалежності ЗМІ. 

У дослідженні підкреслюється, що в Чеській Республіці відбулося придбання багатьох основних комерційних ЗМІ невеликою групою олігархів. Угорщина пішла ще далі по цьому шляху, коли понад 500 ЗМІ об’єдналися у фонд для координації діяльності, а незалежним ЗМІ було відмовлено в доступі до інформації.  

Донести незалежні новини до широкої громадськості складно 

Місцеві жителі шукатимуть незалежні новини в Інтернеті, в той час, як виборці в сільській місцевості більше покладаються на державні видання або ЗМІ, в яких домінують олігархи. За таких обмежувальних умов надзвичайно складно розробити успішну бізнес-модель, адже для більшості ЗМІ пошук фінансування – це нескінченна боротьба, яка стає дедалі складнішою.   
Джерело: https://insightnews.media/populist-leaders-in-central-europe-employ-putin-strategy-to-control-media/

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *